Skip to content
Kursy BHP Andro Gorzów Wielkopolski

Kursy BHP Andro Gorzów Wielkopolski

Zaawansowane kursy i szkolenia BHP

  • Strona główna
  • Kontakt
  • Toggle search form
fabryka

Jakie narzędzia warto wykorzystać do obliczenia śladu węglowego firmy?

Posted on 22 marca 20233 kwietnia 2023 By Redaktor MK

Ślad węglowy firmy to całkowita ilość gazów cieplarnianych wyemitowanych w wyniku jej działalności, w sposób bezpośredni i pośredni. Wyrażany jest jako ekwiwalent dwutlenku węgla przypadającego na jednostkę funkcjonalną. 

Po co oblicza się ślad węglowy firmy? 

Ślad węglowy stanowi rodzaj śladu ekologicznego, który może być obliczany w odniesieniu do jednostki, organizacji, produktu, a nawet wydarzenia. Poprzez jego regularne mierzenie możliwe jest wyciągnięcie stosownych wniosków i wdrożenie niezbędnych zmian, służących zwiększeniu efektywności zużycia energii i redukcji produkowanych zanieczyszczeń. Obliczanie śladu węglowego jest dla firmy opłacalne, gdyż:

  • prowadzi do redukcji gazów cieplarnianych, 
  • wspomaga dążenie do osiągnięcia przez firmę neutralności klimatycznej, 
  • pozwala zyskać zaufanie kontrahentów i poszerzyć zasięg firmy o nowe rynki, 
  • wpływa na zwiększenie konkurencyjności firmy na rynku. 

Metody i narzędzia wykorzystywane do obliczania śladu węglowego firmy 

Do obliczania śladu węglowego firmy wykorzystywane są dostosowane do konkretnych gałęzi gospodarki branżowe metody, które opierają się o międzynarodowe standardy. Są one odgórnie narzucane poszczególnym przedsiębiorstwom w zależności od prowadzonej przez nie działalności. 

Do mierzenia śladu węglowego wykorzystywane są także metody o charakterze uniwersalnym: PAS 2050 oraz ISO 14067. 

PAS 2050

PAS 2050, czyli Publicly Available Specification 2050, to metoda opracowana przez British Standards Institute (BSI) w oparciu o normy ISO 14040 oraz ISO 14044. Wykorzystuje się ją do aktualizacji ilościowego określania emisji gazów cieplarnianych w zgodzie z najnowszymi osiągnięciami technicznymi i dotychczasowymi doświadczeniami. 

Metoda ta umożliwia mierzenie emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia całego przedsiębiorstwa. Pozwala także badać wpływ prowadzonej działalności na środowisko naturalne. PAS 2050 jest obecnie najpowszechniej stosowaną metodą obliczania śladu węglowego w Polsce.

ISO 14067 

ISO 14067 jest normą, na którą składają się wymagania i wytyczne dotyczące określania ilościowego śladu węglowego przedsiębiorstwa, a także ujawniania informacji o wynikach tych obliczeń. Wykorzystuje się ją w celu oceny śladu węglowego jako jednego z aspektów środowiskowych. W Polsce norma ISO 14067 jest mniej popularna i rzadziej używana niż PAS 2050. 

Doskonałym narzędziem do obliczania śladu węglowego firmy jest kalkulator śladu węglowego w modelu end-to-end. Urządzenie to wspiera cały proces dokonywania pomiarów – od planowania obliczeń, zbierania danych, aż po opracowanie merytorycznego raportu według preferencji klienta. Kalkulator umożliwia zbieranie informacji o wielkościach emisji i porównywanie ich w dowolnym okresie. Obliczanie śladu węglowego może odbywać się na podstawie wskaźników własnych, dostosowanych do potrzeb organizacji, które są zbierane w różnych strukturach organizacyjnych firmy.  

Jak obliczyć ślad węglowy firmy?

Do obliczenia śladu węglowego firmy potrzebne są dane z zakresu:

  • bezpośredniej emisji gazów cieplarnianych, czyli emisje wynikające ze spalania paliw w urządzeniach i pojazdach będących własnością firmy, wycieki z systemów chłodniczych i klimatyzacyjnych w obiektach należących do firmy oraz emisje z jej procesów przemysłowych, 
  • emisji pośredniej gazów cieplarnianych, a więc wszystkie emisje pochodzące z zakupionej energii elektrycznej, ciepła, pary oraz chłodu, z jakich firma korzysta w trakcie prowadzenia działalności, 
  • emisji pośredniej występującej w łańcuchu wartości przedsiębiorstwa, czyli emisje gazów cieplarnianych, których dana firma nie kontroluje, lecz na które ma wpływ, między innymi transport towarów i wywóz odpadów. 

fabryka

Co można zrobić z obliczonymi wartościami dla śladu węglowego? 

Zmierzenie śladu węglowego przedsiębiorstwa jest pierwszym krokiem na drodze do wdrożenia rozwiązań umożliwiających jego obniżenie. Działania, jakie firma może podjąć, po tym jak obliczy ślad węglowy, by zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko naturalne, to przede wszystkim korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej pozwala zaspokoić znaczną część zapotrzebowania na energię elektryczną, z kolei montaż pompy ciepła umożliwia pokrycie popytu na energię cieplną.  W dążeniu do zmniejszenia ślady węglowego sprzyjają również takie działania, jak: 

  • inwestowanie w nowoczesną, składającą się z pojazdów elektrycznych flotę, 
  • edukowanie pracowników w zakresie polityki zero waste, 
  • nakłanianie pracowników do korzystania z transportu zbiorowego podczas dojazdów do pracy. 

Dzięki korzystaniu z odnawialnych źródeł energii i wdrożeniu innych proekologicznych rozwiązań, firmy zmniejszają swoją emisję dwutlenku węgla i czynnie przyczyniają się do ograniczenia zmian klimatycznych. 

Poradnik

Nawigacja wpisu

Previous Post: Środki bezpieczeństwa, które trzeba zachować podczas sprzątania po pożarze

O firmie

Firma Kursy BHP Andro powstała w Gorzowie Wielkopolskim w roku 2010. Jesteśmy specjalistami w przeprowadzaniu kursów oraz szkoleniach w każdym aspekcie bezpieczeństwa i higieny pracy. Obecnie nasza firma zatrudnia ponad 40 pracowników - pracujemy na terenie całego kraju.

Nasz blog

  • Jakie narzędzia warto wykorzystać do obliczenia śladu węglowego firmy? 22 marca 2023
  • Środki bezpieczeństwa, które trzeba zachować podczas sprzątania po pożarze 16 listopada 2021
  • Kto może prowadzić szkolenia BHP? 11 grudnia 2020
  • Jakie zadania powinien realizować audytor wewnętrzny BHP? 18 listopada 2020
  • Na czym polega kurs pierwszej pomocy w VR? 2 grudnia 2019

Tematyka bloga firmowego

  • Poradnik
  • Prace na wysokościach
  • Wózek widłowy

Copyright © 2023 Kursy BHP Andro Gorzów Wielkopolski.

Powered by PressBook WordPress theme