Audytor wewnętrzny BHP to osoba odpowiedzialna za weryfikowanie, czy firma spełnia obowiązujące przepisy i wymagania w zakresie zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy a także, jeśli firma zdecyduje się na jej wdrożenie, czy spełnione są wymogi normy ISO 45001 dla systemów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Jakie zadania mogą być realizowane przez audytora wewnętrznego BHP i kiedy firma powinna zdecydować się na jego powołanie?
Kim jest audytor wewnętrzny BHP – podstawowe zadania audytora
Kontrola firmy pod kątem wdrożenia i stosowania zasad BHP obejmuje zbliżone działania bez względu na to, czy jest przeprowadzana przez:
- zewnętrzną firmę,
- jednostkę certyfikującą,
- wewnętrzny zespół audytorów zatrudnionych w celu utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa i spełnienia wymogów obowiązujących norm BHP.
Audytor wewnętrzny BHP realizuje zadania w zakresie kontroli zasobów materialnych, w tym pomieszczeń, wykorzystywanych materiałów oraz maszyn, jak i kontrolę zasobów ludzkich i niematerialnych, w tym kontrolę pracowników, obowiązujących procedur, wdrożonych systemów bezpieczeństwa czy posiadanych przez pracowników kwalifikacji. Zakres kontroli audytowej może być bardzo szeroki i ogólny bądź skupiać się na konkretnych elementach i obszarze działalności firmy, w zależności od wyników prowadzonego na bieżąco monitorowania bezpieczeństwa oraz celów BHP opracowanych przez firmę w ramach systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.
Jednym z założeń międzynarodowych norm ISO dotyczących BHP, ale także dobrą praktyką w każdej firmie działającej w branży wysokiego ryzyka jest prowadzenie ciągłego monitorowania działań w celu szybkiego wykrywania ryzyka, podejmowania reakcji oraz rozwoju w kierunku poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy.
Audytor wewnętrzny będzie podczas przeprowadzanych kontroli zwracał uwagę na różnego rodzaju problemy, niezgodności i niedociągnięcia, wskazując na obszary wymagające poprawy oraz cele, jakie można opracować w celu dalszego rozwoju. Podstawowym celem audytów jest możliwość opracowania skuteczniejszych planów bezpieczeństwa i niwelowanie odstępstw w działaniach firmy od obowiązujących przepisów BHP oraz, jeśli ma to znaczenie dla firmy, odstępstw od wymogów normy ISO 45001.
Kompetencje audytora wewnętrznego BHP
Aby pełnić rolę audytora wewnętrznego przygotowanego do kontrolowania systemów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy w oparciu o wymogi OHSAS 18001 oraz ISO 45001 należy ukończyć stosowne szkolenie przygotowujące do pełnienia roli audytora wewnętrznego. Szkolenia organizowane przez Bureau Veritas są dedykowane dla pracowników zarządzających audytami, kandydatów na audytorów oraz dla audytorów wiodących, a dzięki patronatowi IRCA są zakończone uzyskaniem statusu audytora kwalifikowanego wpisanego do światowego rejestru IRCA. Kwalifikacje takie są rozpoznawalne globalnie i poświadczają o kompleksowym przygotowaniu merytorycznym i praktycznym do pełnienia funkcji audytora w zakresie standardu ISO 45001 dla systemów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.
Dobry audytor wewnętrzny BHP, poza odbytymi szkoleniami i formalnym potwierdzeniem kompetencji powinien być osobą doskonale znającą, rozumiejącą i zdolną interpretować wymogi standardów BHP, a także aplikować je w praktyce do systemów zarządzania i polityki bezpieczeństwa tworzonych na potrzeby firm w różnych branżach wymagających surowego przestrzegania wymogów BHP.

Jakie firmy powinny korzystać z usług audytora wewnętrznego BHP?
Kontrole BHP w firmach są niezwykle ważne dla zachowania najwyższego poziomu bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Bez względu na to, czy firma stosuje się do wymogów norm międzynarodowych ISO, czy jedynie dostosowuje się do przepisów obowiązujących w danym kraju, regularne przeprowadzanie audytów i sprawdzanie poziomu BHP w firmie przynosi wymierne korzyści w zakresie poprawiania warunków pracy. Na zatrudnienie audytora wewnętrznego BHP powinny zdecydować się przede wszystkim firmy, których działalność wiążę się bezpośrednio z podwyższonym zagrożeniem dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników, a także firmy które w związku z powyższym decydują się na wdrożenie systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy opartego o normę ISO 45001. Zgodnie z jej wymaganiami, organizacja powinna mierzyć, monitorować i oceniać wyniki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz implementować zmiany opracowane na podstawie wyników audytu w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa.
Przeszkolony audytor wewnętrzny posiadający certyfikaty ukończenia odpowiednich szkoleń może nie tylko dokładnie kontrolować wszystkie obszary działania firmy w zakresie BHP, ale też działać jako najważniejszy doradca i źródło wiedzy w zakresie wdrażania nowych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo pracy w zakładzie.