Skip to content
Kursy BHP Andro Gorzów Wielkopolski

Kursy BHP Andro Gorzów Wielkopolski

Zaawansowane kursy i szkolenia BHP

  • Strona główna
  • Kontakt
  • Toggle search form
praca-z-wozkiem-widlowym

Kto może operować wózkiem widłowym?

Posted on 15 września 20161 lipca 2021 By Kursy BHP

Każdy kurs na operatora wózka widłowego kończy się egzaminem i nadaniem uprawnień. Uprawnienie do kierowania wózkami widłowymi zawiera imię i nazwisko osoby, która to uprawnienie nabyła, dane osobowe, numer pesel, datę i miejsce urodzenia, oznaczenie, który dozór techniczny to uprawnienie wydał oraz numer wydanego certyfikatu.

Ponadto dokument musi zawierać rodzaj kwalifikacji oraz kategorię kwalifikacji, a także rodzaj urządzeń jakie uprawniony może obsługiwać. Musi zawierać także datę wydania oraz miejscowość, gdzie uprawnienie zostało wydane, a także datę do której certyfikat zachowuje ważność oraz podpis wydającego uprawnienie.

Imienne zezwolenie dla pracownika, uprawniające do obsługi wózków widłowych jest wydawane na podstawie rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 10 maja 2002 w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków z napędem silnikowym. Każdy pracownik obsługujący w zakładzie pracy wózek jezdniowy podnośnikowy musi takie imienne zezwolenie posiadać.

Zezwolenie to musi zawierać pieczęć zakładu pracy, numer zezwolenia, imię i nazwisko osoby, której zezwolenie zostało wydane oraz numer pesel tej osoby. Musi być także wyraźnie napisane do jakiego typu wózków pracownik posiada zezwolenie. Należy wpisać odpowiedni typ czyli, podnośnikowe, naładowne, unoszące, ciągnikowe, specjalne podnośnikowe,  unoszące, ciągnikowe, specjalne. Musi być również wpis odnośnie numeru zaświadczenie o ukończeniu kursu na jakiego podstawie zezwolenie zostało wydane. Zezwolenie musi zawierać także stosowną notatkę, która brzmi: Po komisyjnym sprawdzeniu znajomości topografii terenu i charakterystycznych cech ładunków podlegających transportowi oraz instrukcji obsługi wózka uprawnia się naszego pracownika do kierowania i operowania wózkami jezdniowymi według wyróżnionych typów. Niniejsze zaświadczenie należy pokazywać organom kontroli zewnętrznej i wewnętrznej.

Bardzo ważne dla tego dokumentu jest również pouczenie, że zezwolenie zachowuje ważność  tylko na terenie danego zakładu pracy i że kierowanie wózkami bez zezwolenia jest zabronione. Musi być umieszczona także notatka, że w razie nieprzestrzegania przez uprawnionego przepisów bhp, a szczególnie w przypadku zachowania powodującego niebezpieczeństwo dla zdrowia lub życia zezwolenie może być cofnięte. Cofnięte może być także w przypadku stwierdzenia przez lekarza przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy operatora wózka.

Na końcu dokumentu musi znajdować się data wystawienia zezwolenia oraz podpis osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu. Musi zostać przywołana na końcu dokumentu również podstawa prawna, na mocy której zaświadczenie zostało wydane.

 

Wózek widłowy

Nawigacja wpisu

Previous Post: Kursy operatorów wózków widłowych
Next Post: Prace wysokościowe – czyszczenie

O firmie

Firma Kursy BHP Andro powstała w Gorzowie Wielkopolskim w roku 2010. Jesteśmy specjalistami w przeprowadzaniu kursów oraz szkoleniach w każdym aspekcie bezpieczeństwa i higieny pracy. Obecnie nasza firma zatrudnia ponad 40 pracowników - pracujemy na terenie całego kraju.

Nasz blog

  • Środki bezpieczeństwa, które trzeba zachować podczas sprzątania po pożarze 16 listopada 2021
  • Kto może prowadzić szkolenia BHP? 11 grudnia 2020
  • Jakie zadania powinien realizować audytor wewnętrzny BHP? 18 listopada 2020
  • Na czym polega kurs pierwszej pomocy w VR? 2 grudnia 2019
  • Rodzaje rękawic ochronnych BHP 12 września 2019

Tematyka bloga firmowego

  • Poradnik
  • Prace na wysokościach
  • Wózek widłowy

Copyright © 2023 Kursy BHP Andro Gorzów Wielkopolski.

Powered by PressBook WordPress theme