Skip to content
Kursy BHP Andro Gorzów Wielkopolski

Kursy BHP Andro Gorzów Wielkopolski

Zaawansowane kursy i szkolenia BHP

  • Strona główna
  • Kontakt
  • Toggle search form
BHP kaski

Sprzęt BHP bez tajemnic – kaski i hełmy ochronne

Posted on 22 lutego 20171 lipca 2021 By Kursy BHP

Praca na budowie jest pracą podwyższonego ryzyka. Ponieważ lepiej zapobiegać, niż leczyć, polskie prawo budowlane nakazuje używanie przez budowlańców sprzętu chroniącego głowę. Kaski i hełmy należą do podstawowego wyposażenia każdego pracownika. Sprzęt, który został właściwie dopasowany, przyczynia się do ochrony głowy, zmniejszając ryzyko wystąpienia urazów.

Co wybrać: kask czy hełm BHP?

Na rynku można znaleźć szeroki wybór kasków i hełmów BHP. Czy jedne różnią się od drugich? Kaski ochronne są wykonane z plastiku i umożliwiają nałożenie pod spód cienkiej czapki bawełnianej. Są bardziej wygodne od hełmów, ale zapewniają mniejszy stopień ochrony przed uderzeniami. Hełmy zostały zaprojektowane w ten sposób, aby chronić przed silniejszymi wpływami zewnętrznymi. Produkowane są z bardziej wytrzymałych materiałów, które zachowują większą odporność na urazy mechaniczne i wpływ promieniowania. Hełmy mogą być wyposażone w nauszniki i specjalne osłony, chroniące także oczy i twarz pracownika.

Do czego stosowane są kaski i hełmy BHP?

Kaski i hełmy są przeznaczone wyłącznie do ochrony głowy przed lekkimi i średnimi uderzeniami. Należy pamiętać, że jeżeli obiekty są szczególnie ciężkie lub jeżeli pracownik spadnie ze zbyt dużej wysokości, urazowi może ulec kręgosłup. Kask, który nie został dobrze dopasowany i zapięty przez pracownika pod brodą, będzie w zasadzie nieskuteczny. Nawet najlepszy sprzęt BHP nie zwalnia kierownika budowy ze szczególnej dbałości o bezpieczeństwo pracy i ścisłego przestrzegania przepisów prawa budowlanego.

Kiedy wymienić kask i hełm BHP?

Wydaje się oczywiste, że sprzęt ochrony głowy trzeba wymienić bezwzględnie po każdym silnym uderzeniu, nawet jeżeli na zewnątrz nie widać żadnych śladów uszkodzenia. Co jednak w przypadku, gdy kask – mimo upływu czasu – wciąż wygląda jak nowy? Czy to znaczy, że dalej jest dobry? Nie. Pamiętajmy, że nawet najlepszej jakości materiał też ma pewien okres trwałości. Ekspozycja na działanie promieni słonecznych czy wpływ oparów chemikaliów jest w tym przypadku nie bez znaczenia, choć może być niezauważalny gołym okiem. Używane artykuły wykonane z plastiku bez względu na dobry stan powierzchni zewnętrznej powinny być wymieniane minimum co dwa lata. Kaski nieużywane zaleca się składować w oryginalnych opakowaniach w chłodnym i zaciemnionym miejscu. Jeżeli producent nie zawrze innej informacji, należy wykorzystać je w ciągu pięciu lat od daty produkcji, która została umieszczona wewnątrz kasku.

Ochrona głowy podstawą bezpieczeństwa i higieny pracy

Kask lub hełm jest najważniejszym elementem wyposażenia, jakie mają pracownicy budowy czy magazynu. Troska o najwyższą jakość kupowanego sprzętu powinna przyświecać każdemu pracodawcy, bo to on odpowiada za bezpieczeństwo swoich pracowników.

Poradnik

Nawigacja wpisu

Previous Post: Wycinka drzew metodą alpinistyczną
Next Post: Popularne marki producentów środków BHP

O firmie

Firma Kursy BHP Andro powstała w Gorzowie Wielkopolskim w roku 2010. Jesteśmy specjalistami w przeprowadzaniu kursów oraz szkoleniach w każdym aspekcie bezpieczeństwa i higieny pracy. Obecnie nasza firma zatrudnia ponad 40 pracowników - pracujemy na terenie całego kraju.

Nasz blog

  • Środki bezpieczeństwa, które trzeba zachować podczas sprzątania po pożarze 16 listopada 2021
  • Kto może prowadzić szkolenia BHP? 11 grudnia 2020
  • Jakie zadania powinien realizować audytor wewnętrzny BHP? 18 listopada 2020
  • Na czym polega kurs pierwszej pomocy w VR? 2 grudnia 2019
  • Rodzaje rękawic ochronnych BHP 12 września 2019

Tematyka bloga firmowego

  • Poradnik
  • Prace na wysokościach
  • Wózek widłowy

Copyright © 2023 Kursy BHP Andro Gorzów Wielkopolski.

Powered by PressBook WordPress theme